Aký si kúpiť feedrový prút?

08.05.2012 16:54

Každý z nás to pozná, keď sa mu niečo zapáči a strašne po tom začne túžiť. Otázkou je, či to, čo sme si vybrali je tá správna voľba.

Určite to predovšetkým platí pri akomkoľvek love rýb. Každý z nás loví ryby nejakou rybárskou technikou, no nikdy nie je vhodný jeden prút na ten istý spôsob lovu.

Dnes sa budeme venovať prútom pre lov technikou na feeder.

Je obrovský rozdiel, či sa venujete lovu na feeder na jazerách, riekach a či si potrpíte na ďaleké nahadzovanie alebo nie a samozrejme, treba počítať aj s transportom daného alebo daných prútov.

Dnešné výrobné technológie nám umožňujú kúpiť si prúty vysokej kvality za nižšie náklady. Preto je teraz dôležité zamerať sa na typ lovu a radšej si zakúpiť aj niekoľko prútov, aby sme sa pri tom danom love cítili s prútom komfortne a nezažili s ním ťažké chvíle a trápenie.

Pre lov na riekach a na ďaleké hody odporúčame skôr dlhšie prúty.

Dovolia vám dlhšie hody pri menšej námahe vlasca a určite sú vhodnejšie pre zdolávanie aj väčších rýb, či bojovnejších rýb ako sú mrena, kapor, či amur. Dlhší prút má totiž väčšiu akciu a tým menej zaťažujete vlasec. Tým pádom máte väčšiu šancu zdolať aj spomínané väčšie, či bojovnejšie ryby. Nakoľko väčšina prútov disponuje niekoľkými špičkami, je možné ich využiť ako v stojatých vodách, tak i riekach so slabším, či silným prúdom.

Pre lov na jazerách a kratšie hody odporúčame skôr kratšie prúty.

Pre kratšie hody, ktoré sa práve častejšie využívajú na stojatých vodách nie sú až tak potrebné dlhšie prúty. Určite však ich kúpou a použitím na menších stojatých vodách nič nepokazíte, no už sa s takýmto prútom nemusíte cítiť komfortne. Môže sa stať, že bude na vaše zvolené miesto pridlhý a budete si musieť dať veľký pozor, aby ste ho nepoškodili. Preto by ste mali skôr zvoliť kratšie prúty, ktoré sú pri týchto typoch vôd komfortnejšie.

Vzhľadom na rôzne typy špičiek sú použiteľné na menšie, či väčšie ryby. Myslí sa tým tvrdosť špičky, ktorá zaznamenáva záber. Pri menších rybách je záber veľmi jemný.

Ďalšou otázkou je, či zvoliť teleskopický feedrový prút, či skladaný. Úprimne povedané, toto rozhodnutie nechávame na vás, najmä po zvážení, ako viete daný / dané prúty transportovať k vode. V prípade, ak máte množstvo miesta, prikloňte sa skôr ku „skladačkám“. Vychutnáte si si zdolávanie rýb ešte intenzívnejšie.

Ak veľkým priestorom nedisponujete, postačí aj teleskopický feedrový prút. Dnešné technológie určite zaručujú kvalitu aj tu.

Pri kúpe teda skúste zvážiť, kam najčastejšie budete chodiť, či chodíte, koľko máte priestoru na transport a podľa toho sa rozhodnite.

Želáme dobré rozhodnutie a veľa, veľa rýb a pohody pri vode.

Petrov zdar !

Alcarpone.eu Team

Fotogaléria: Aký si kúpiť feedrový prút?